Termenul “osteopatie” provine din grecescul “ostheon” = os şi “pathos” = afecţiune desemnând astfel afecţiunile care au o origine structurală.

Osteopatia este un sistem holistic de diagnostic şi tratament care abordează într-un mod distinct problematicile structurale şi biomecanice ale corpului uman în stransă interdependenţă cu statusul psiho-emotional al pacientului.

Termenul “osteopatie” provine din grecescul “ostheon” = os şi “pathos” = afecţiune desemnând astfel afecţiunile care au o origine structurală.

Osteopatia utilizează un întreg arsenal de metode şi tehnici de medicină manuală (osteopatia articulară, viscerală, cranială) adaptate pentru toate vârstele şi toate tipurile de ţesut (fascii, muşchi, ligamente, oase, viscere), scopul final fiind acela de a restabili echilibrul structural necesar homeostaziei corpului.

Tehnicile osteopate activează mecanismele neuromusculare, neurovasculare şi neuroendocrine ale corpului şi nu tratează niciodată un singur simptom, vizând globalitatea pacientului şi ţinând cont de faptul că uneori cauza unei disfuncţii osteopate poate fi la distanţă, într-o altă zona a corpului.