Principiile osteopatiei

  • Viaţa este mişcare
  • Interdependenţa dintre funcţie şi structură
  • Principiul "suveranităţii arterei"
  • Principiul homeostaziei corpului
  • Principiul globalităţii

Osteopatia este un sistem holistic de diagnostic şi tratament care abordează într-un mod distinct problematicile structurale şi biomecanice ale corpului uman în stransă interdependenţă cu statusul psiho-emotional al pacientului. Termenul "osteopatie" provine din grecescul "ostheon" = os şi "pathos" = afecţiune desemnând astfel afecţiunile care au o origine structurală. Osteopatia utilizează un întreg arsenal de metode şi tehnici de medicină manuală (osteopatia articulară, viscerală, cranială) adaptate pentru toate vârstele şi toate tipurile de ţesut (fascii, muşchi, ligamente, oase, viscere), scopul final fiind acela de a restabili echilibrul structural necesar homeostaziei corpului. Tehnicile osteopate activează mecanismele neuromusculare, neurovasculare şi neuroendocrine ale corpului şi nu tratează niciodată un singur simptom, vizând globalitatea pacientului şi ţinând cont de faptul că uneori cauza unei disfuncţii osteopate poate fi la distanţă, într-o altă zona a corpului. Afecţiuni care răspund la tratament osteopat: 1. dureri somatice (dureri lombare, cervicale, sciatalgii, cefalee, dureri articulare); 2. dureri posttraumatice; 3. afecţiuni cronice care nu raspund la tratamentele clasice: afectiuni neurologice, gastro-intestinale, genito-urinare; 4. infecţii cronice care nu raspund la tratament antibiotic 5. probleme pediatrice: colici, reflux gastro-esofagian, tonus muscular modificat, epilepsie, alergii, enurezis, întârziere în creştere, scolioze etc

"Găsirea sănătătii ar trebui sa fie scopul medicului. Boala o poate gasi oricine." Dr.A.T.Still